Üyelik Başvurusu   Şifremi Unuttum

 
Ana Sayfa  English  İletişim  
Klinik Araştırma nedir?
James Lind ile seyahat
Dernek Görüşleri
Linkler
       [ ]
Dokümanların tamamına ulaşmak için tıklayınız.

 
  Haberler
 

20 Nisan 2017

Türkiye İlaç Pazarı Gözlem Raporu-3 Satış Hacmi ve Değeri Açısından 2014 Yılı İkinci Altı Aylık Dönem Pazar Durumu.. SocialDoctors İçerisinde Paylaş

Bu rapor, Türkiye ilaç pazarının genel durumunu yansıtmak üzere hazırlanmıştır. Raporun hazırlanmasında IMS Health (Intercontinental Marketing Services Health) ve İTS (İlaç Takip Sistemi) veri tabanlarından faydalanılmıştır. Türkiye pazarında faaliyet gösteren ilaç firmalarının, 2014 yılı ikinci altı ayında TL bazında satış değerleri ve pazar payları incelenmiş olup elden satılan, SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) ve özel sigortalar tarafından karşılanan satış hacmi sıralamasında ilk 20 sırada yer alan ilaçlara ait veriler rapora yansıtılmıştır. Bu ilaçların imal-ithal, referans-eşdeğer durumlarına ilişkin bilgilere de yer verilmiştir. 

T.C. Sağlık Bakanlığınca stratejik ürün olarak değerlendirilen ve yatırım teşviklerinin ana konularından olan biyoteknolojik ilaçların pazar durumlarına yer verilmiştir. 

Yükselen bir pazara sahip onkoloji ilaçlarının 2011-2014 yılları arasındaki pazar dağılımları 

ATC-2 sınıflandırmasına göre etken madde bazında incelenmiş olup rapora yansıtılmıştır. Etken madde bazında gruplanan ve imal-ithal durumlarına göre süzülen ilaçlar 4 farklı kategoriye ayrılmıştır. Kategori A; grubunda imali olmayan ithal ürünleri, Kategori B; grubunda ithali olmayan imal ürünleri, Kategori C; grubunda imali de bulunan ithal ürünleri, Kategori D ise; grubunda ithali de bulunan imal ürünleri ifade etmektedir.

KAYNAK:

 

“Türkiye İlaç Pazarı Gözlem Raporu-3 Satış Hacmi ve Değeri Açısından 2014 Yılı İkinci Altı Aylık Dönem Pazar Durumu, Sağlık Bakanlığı, 1064 , Ankara 20 Nisan 2017” « Geri

Klinik Araştırmalar Derneği © 2006-2007 PLEKSUS