Üyelik Başvurusu   Şifremi Unuttum

 
Ana Sayfa  English  İletişim  
Klinik Araştırma nedir?
James Lind ile seyahat
Dernek Görüşleri
Linkler
       [ ]
Dokümanların tamamına ulaşmak için tıklayınız.

 
  Haberler
 

31 Mayıs 2017

Tıbbi Numune Gönderimi v 2.0 toplantısı yapıldı.. SocialDoctors İçerisinde Paylaş

Toplantıya Sağlık Hizmetleri Tıbbi Laboratuvarlar Dairesi, Sağlık Bilgi Sistemleri, Halk Sağlığı Kurumu, AIFD ve Klinik Araştırmalar Derneği katıldı. Toplantı sonuçları aşağıdadır:

1.05.2017 tarihi saat 10.00-14.30 saatleri arasında Proje Geliştirme Daire Başkanlığı Yıldız Ek Binası’nda gerçekleştirilen toplantı sonuçları aşağıdaki gibidir:

1.      Klinik araştırmalar için ayrı bir ekran oluşturulması kararı alınmıştır.

2.      Firmalar kategori A gönderimi için gerekli olan sertifikayı bakanlık aracılığıyla alabilirler mi, bu konuda iletişime geçebilecekleri bir kaynak var mı, ilgili kurum ya da kişilere talep sahibi tarafından sorulması ve firmaların bilgilendirmesi sağlanacaktır.

3.      İlaç firmaları sisteme kim tarafından tanımlanacak ve yetkilendirmeleri ne şekilde olacak, talep sahibi tarafından çalışması yapılıp sonucu yazılım geliştirme birimine ve firmalara iletilecektir.

4.      THSK tarafından düzenlenecek çalıştaya İlaç firmaları temsilcilerinin de davet edilmesi gerekmektedir.

5.      İstenilen testlerde template olma özelliği eklenecek bu şekilde bir seçeneğe bağlı birden fazla test istenebilecektir.

6.      Klinik araştırmalar ekranı için test adı parametresinin girişinin listeden seçim ya da elle giriş olması hususu tekrardan görüşülecektir.

7.      Canlı hayvanlar için eğer varsa Ümit Başara tarafından bir uzman veteriner hekim ile görüşme düzenlemesi sağlanacaktır.

8.      Katılımcıların tümünden klinik araştırmalar adı altında gönderilen testlerin adları ve klinik araştırma ekranlarında bulunmasını istedikleri alanların listesi, Ümit Başara tarafından toplanarak, yazılım geliştirme birimine iletilecektir.

9.   (Özel) Klinik araştırma merkezleri tarafından yurtdışı numune transferi için gerekli olan paket, tüp eldiven, pipet gibi malzemeleri yurtdışından temin ettiklerini belirtilmiştir.

10.  (Özel) Klinik araştırma merkezleri tarafından numune transferi işlemi sırasında etik kurul ve sağlık bakanlığı onayı aldıklarını belirtilmiştir.

11.  (Özel) Klinik araştırma merkezleri tarafından hücre hattı numune transferi işlemi gerçekleştirmediklerini belirtilmiştir.

12.  (Özel) Klinik araştırma merkezleri tarafından çalışanların IATA eğitimi almadan numune transferi işlemi gerçekleştiremedikleri belirtilmiştir.

13.  Katılımcılarla IATA ve WHO organizasyonlarının yurtdışı numune transferi için gerekli prosedürlerini içeren dokümantasyonlar yazılım geliştirme birimi tarafından paylaşılacaktır.

« Geri

Klinik Araştırmalar Derneği © 2006-2007 PLEKSUS